zespol-ciesni-nadgarstka-nie-ignoruj-dolegliwosci

Z nadgarstkami jest tak, że dopóki nic się z nimi nie dzieje, to nie tylko o nich nie myślimy, ale nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy mieć z nimi jakieś kłopoty. Tym bardziej nie myślimy o tym, że sami możemy się do nich przyczyniać, bo wykonując niektóre prace obciążamy je i sprawiamy, że pracują ponad swoją wytrzymałość.

Zespół cieśni kanału nadgarstka a codzienne funkcjonowanie

Jeżeli porozmawiamy z różnymi osobami, to z pewnością przekonamy się, że spora grupa z nich, ma problemy z nadgarstkiem, a może nawet niektórzy będą to mieli zdiagnozowane jako zespół cieśni nadgarstka. Zaczyna się praktycznie niewinnie, a fakt, że zespół cieśni nadgarstka objawy daje na początek takie niewielkie, sprawia że przez długi czas są one ignorowane. Zaczynają nam drętwieć palce i zaczynamy w nich tracić czucie. Na początku będzie się to zdarzało sporadycznie, może się pojawiać tylko w nocy.

Później takie problemy będą coraz częstsze, a co więcej, nie będą się pojawiały jedynie w nocy, ale także w ciągu dnia, przez co znacznie będziemy mieli utrudnione codzienne funkcjonowanie. W kolejnym etapie może nam się wydawać, że zespół cieśni kanału nadgarstka się wycofuje, że choroba się uspokaja, bo będziemy mieli wrażenie, że palce drętwieją nam znacznie rzadziej. Niestety, tak naprawdę będzie to oznaczało, że choroba jeszcze bardziej się pogłębia, a co się z tym wiąże, mamy problem z nerwem pośrodkowym.

Zespół cieśni nadgarstka – choroba zawodowa

Bardzo często nowi się, że zespół cieśni nadgarstka choroba zawodowa księgowych i wszystkich, którzy dużo czasu spędzają podczas pisania na klawiaturze. Tak, tacy ludzie są wystawieni na działanie tego problemu, jednak może on dotknąć także murarzy, osoby pracujące na taśmie w fabryce, albo te wykonujące domowe obowiązki. To dlatego, że jej powstawaniu sprzyja przeciążanie nadgarstka podczas wykonywania tych samych czynności, w jednym jego ustawieniu. Dlatego jeśli tylko widzimy, że zaczynają nam drętwieć palce, że coś złego dzieje się z naszym nadgarstkiem, to jak najszybciej powinniśmy podjąć odpowiednie działania.

Wówczas może się okazać, że u nas zespół cieśni nadgarstka da się wyleczyć poprzez odpowiednio przeprowadzoną rehabilitację. Jeśli jednak ona nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to może się okazać, że jedynym rozwiązaniem dla nas, będzie operacja. Jeżeli lekarz nam ją zaproponuje, to powinniśmy się jej jak najszybciej poddać, bo może się okazać, że to będzie dla nas jedyny sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Może się okazać, że choroba przez wiele lat będzie stała na tym samym poziomie i będzie nam się wydawało, że już gorzej nie będzie. To jednak będzie niewłaściwe myślenie, które może doprowadzić do tego, że w końcu będziemy mieli problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy w razie jakichkolwiek wątpliwości, w obliczu pojawiającego się drętwienia palców, jak najszybciej udali się do lekarza. Tylko on jako specjalista będzie mógł ocenić zaawansowanie choroby i powiedzieć nam, w jaki sposób możemy cofnąć jej skutki, które już zdążyły się u nas pojawić.