z-czym-wiaze-sie-bol-miesni-i-stawow

Ból łydek – przyczyny

Ból łydek jest dokuczliwym objawem, który zazwyczaj zwiastuje problemy z naczyniami krwionośnymi kończyn dolnych. Dotyka on dużej liczby pacjentów. W obrazie klinicznym, oprócz bólu łydki, występują też: obrzęk kończyny, nadmierne oziębienie lub ocieplenie oraz różne zmiany skórne. Mogą to być stany łagodne, ale także choroby o ciężkim przebiegu z poważnymi konsekwencjami. Sam ból łydek może być spowodowany przez różnorodne czynniki. Pojawia się w wyniku urazu kończyny dolnej lub przetrenowania i jest wtedy potocznie nazywany „zakwasami”. Bardzo często odczuwa się ból łydek po bieganiu bez wcześniejszej rozgrzewki. Może również oznaczać choroby zwyrodnieniowe, neurologiczne, zapalne lub ogólnoustrojowe.

Czym jest choroba zakrzepowo-zatorowa?

Wśród przyczyn bólu mięśni łydek jest znana choroba zakrzepowo-zatorowa. Powstający w żyle zakrzep powiększa się i powoduje znaczne utrudnienie odpływu krwi z kończyny, co skutkuje wzrostem ciśnienia wewnątrz naczynia. Doprowadza on do niewydolności żylnej. Czynniki, które predysponują so rozwoju takiego schorzenia, są różnorodne, a wymienia się wśród nich na przykład: wiek, przebyte urazy, otyłość, niedowład kończyny czy nowotwory złośliwe.

Objawy bólu łydek

Ból mięśni łydek jest intensywny. Bardzo często tworzą się skurcze, uniemożliwiające zmianę pozycji ciała. Należy wtedy kończynę bardzo dokładnie rozciągnąć.

Jak radzić sobie z bólem łydek?

W pierwszej kolejności, należy spróbować zastosowania naturalnych, domowych sposobów na bóle w łydce. Są nimi: uzupełnienie witamin w organizmie oraz odpowiednia zbilansowana dieta, bogata w konieczne do prawidłowego rozwoju produkty spożywcze. Można zastosować masaż przeciwbólowy oraz różnego typu maści na ból łydek. Choroba, jaką jest ból łydek, wykrywalna jest za pomocą badań wykonywanych z krwi. Podczas badania mającego potwierdzić diagnozę sprawdzane są również inne parametry, takie, jak wysokość poziomu enzymów wątrobowych. Lekarz, który zdiagnozował schorzenie, najczęściej zaleca pacjentowi pozostanie w łóżku. Pozytywną stroną leczenia tego schorzenia jest brak konieczności pozostania pod opieką szpitala, pacjent nie musi również przyjmować antybiotyków ani przeciwwirusowych lekarstw. Jedyną metodą radzenia sobie z tym rodzajem bólu jest regenerowanie nie mających władzy mięśni czy obolałych łydek. W takich przypadkach polecany jest spokój oraz relaks i całkowity wypoczynek. Nie może być w tym czasie podejmowany absolutnie żaden wysiłek fizyczny, dlatego odpowiednia opieka jest bardzo ważnym aspektem w tym czasie. Jedynymi specyfikami, jakie przyjmuje pacjent, są środki przeciwbólowe, ponieważ ból odczuwany w łydkach jest naprawdę bardzo silny. Konieczne jest również picie sporej ilości wody, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Jeśli pacjent jest w młodym wieku, to już po dwóch-trzech dniach będzie w stanie postawić pierwsze kroki, zaś wszelkie objawy powinny zaniknąć po około tygodniu kuracji odpoczynkowej.