skad-bierze-sie-dokuczliwy-bol-miesni-i-stawow

Dolegliwości Mniej lub bardziej poważne bóle zlokalizowane w obrębie mięśni i stawów mogą mieć bardzo różne przyczyny. Bardzo często ich głównym powodem są urazy mechaniczne lub przemęczenie, przetrenowanie związane z niewłaściwym planowaniem ćwiczeń lub brak stosownej rozgrzewki. Ból pojawia się znienacka bądź zaczyna się od lekkiego uczucia dyskomfortu podczas wykonywania ruchów, ale najczęściej tego typu efekty dokuczają dopiero następnego dnia. Określa się to mianem „zakwasów” – owo nieprzyjemne uczucie znają na pewno wszystkie osoby nieregularnie uprawiające sport, bo pojawia się ono w związku z nagłym lub sporym wysiłkiem dla mięśni.

Mniej lub bardziej poważne bóle

Na szczęście objawy bólowe spowodowane zakwasami czy inną aktywnością szybko mijają i nie powodują żadnych trwałych zmian w organizmie. Jeśli jednak chwilowy, jak się zdaje, ból nie mija, należy się bliżej nim zainteresować – często nawet mała kontuzja wywołuje poważniejszy efekt wymagający konsultacji z lekarzem, są też różne choroby objawiające się właśnie różnymi bólami mięśni i stawów. Ważne jest, by nie bagatelizować żadnego bólu utrzymującego się dłużej bądź takiego, który nie ustępuje po zażyciu standardowej dawki tabletek przeciwbólowych. Przykładowo, dość istotnym objawem jest ból biodra przy leżeniu, który nie jest spowodowany żadnym zewnętrznym urazem, kontuzją ani przetrenowaniem. Pojawia się właściwie bez konkretnego powodu i zauważalnie przeszkadza w swobodnym wypoczynku. Dolegliwość ta jest dość często spotykana i wymaga oczywiście wizyty u lekarza.

Problematyczny ból w biodrze i pośladku

Najprawdopodobniej jest to powód do niepokoju, ale dzięki szybkiej reakcji uda się nie tylko pozbyć się nieprzyjemnego zjawiska, jak też jego przyczyn oraz ewentualnych konsekwencji.  Pierwsza konsultacja powinna mieć miejsce u lekarza rodzinnego, który poprzez wywiad lekarski oceni mniej więcej powagę symptomu i skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Objawy takie jak ból biodra promieniujący na nogę w ogromnej większości przypadków spowodowany jest problemami z kręgosłupem – czego nikt wstępnie nie podejrzewa, zrzucając winę na nawyki, lenistwo lub przyjmowanie niewłaściwej pozycji. Tymczasem próby rozruszania bolącego miejsca są bardzo problematyczne i powodują pogłębianie się dolegliwości, zamiast ją wyleczyć. Dlatego zasada jest jedna – w przypadku wszelkich dziwnych objawów bólowych najlepiej będzie od razu wybrać się do lekarza.

Ból biodra – rehabilitacja

Niejednokrotnie problemy z bólem biodra okazują się więc mniej lub bardziej poważnym schorzeniem kręgosłupa. W porę podjęte leczenie zapewnia same plusy, zwłaszcza jeśli lekarz specjalista zaordynuje rehabilitację (nie zawsze bywa ona niezbędna, ale w niektórych przypadkach dzięki regularnym poddawaniu się masażom czy ćwiczeniom pod okiem specjalistów kondycja układu ruchowego bardzo się poprawia). Bardzo ważna jest regularność, jak też oszczędzanie stawów i całego kośćca poprzez unikanie pewnych rodzajów wysiłku. Niekiedy niezbędna jest odpowiednia dieta wzmacniająca kondycję mięśni, stawów i kości.