o-czym-swiadczy-bol-plecow-we-wczesnej-ciazy

W okresie ciąży pojawia się mnóstwo mniej lub bardziej poważnych niedogodności związanych z obecnością rozwijającego się płodu. Wiele problemów ujawnia się już w pierwszych tygodniach ciąży, ale dzięki wsparciu lekarza i informacjom znalezionym chociażby w internecie można przekonać się, że nie jest to nic groźnego, a także poznać sposoby radzenia sobie z dolegliwościami takimi jak bóle pleców.

Skąd się bierze ból pleców w ciąży?

W ciąży jednym z bardzo typowych objawów zmiany, jaka zachodzi w organizmie kobiety jest odczuwalny w dzień oraz w nocy ból dolnej części kręgosłupa. Teoretycznie na początku nie ma jeszcze żadnego większego obciążenia, bo płód jest mały, więc o co chodzi? Winę za uciążliwe nieraz dolegliwości bólowe ponoszą oczywiście hormony. Gospodarka hormonalna podczas ciąży działa tak, by jak najlepiej przygotować kobietę do wysiłku związanego z donoszeniem dziecka i urodzeniem go.

Jedną z ważniejszych modyfikacji jest zmiana środka ciężkości ciała. Nie dzieje się to nagle, ale stopniowo w miarę rozwoju płodu. Miednica powiększa się, jest bardziej podniesiona, a jej więzadła bardziej miękkie i rozluźnione. Ta zmiana podczas trwania ciąży ułatwia radzenie sobie z dźwiganiem ciężaru dziecka, a później jest wręcz kluczowa, żeby urodzić w sposób naturalny, bez cesarskiego cięcia i innych „nowoczesnych wynalazków”.

Bolące plecy w ciąży a prawidłowa postawa

W późniejszym okresie ciąży trudno utrzymać prawidłową postawę, bo z powodu znacznie powiększonej macicy ciało „przeważa się” do przodu i pojawia się charakterystyczne garbienie. Również z tej przyczyny dolny odcinek kręgosłupa będzie zdradzał mniej lub bardziej dotkliwą bolesność, co zwiększa się jeszcze w miarę zbliżania się do porodu. W tym okresie trzeba bardzo na siebie uważać, żeby nie intensyfikować dolegliwości.

Nie można na przykład podejmować wysiłkowych aktywności fizycznych obciążających kręgosłup. Niewskazane, a nawet wykluczone bywa podnoszenie ciężarów, należy też unikać brania na ręce już obecnego dziecka lub ew. większego zwierzęcia domowego. Jeśli konieczne jest podniesienie jakiejś rzeczy, można pomóc sobie nogą (oprzeć coś na kolanie). Ważne, by w tym okresie móc skorzystać z pomocy kogoś bliskiego, zwłaszcza przy ciężkich pracach różnego rodzaju.

Co zrobić, żeby tak nie bolało?

Skoro ból pleców wynika z poważnych przyczyn i jest niejako „przypisany” do ciąży, czy można jakoś sobie pomóc, by nie cierpieć? Duże znaczenie ma sposób poruszania się i siedzenia, czyli właśnie prawidłowa postawa. Trzeba starać się niwelować charakterystyczne dla ciąży wygięcie sylwetki do przodu, jak również w miarę możliwości prostować plecy.

Podczas siedzenia najlepiej jest korzystać z krzeseł oferujących proste, twarde oparcie stabilizujące dolny odcinek kręgosłupa. Prawidłową postawę pozwoli utrzymać także dobrze dobrane obuwie. Nie powinno się nosić szpilek, nawet na bardziej eleganckie okazje. Z powodu obecności rozwijającego się płodu nie można przyjmować dowolnych leków przeciwbólowych. Ewentualne musi zapisać lekarz, a poza tym można próbować złagodzić dolegliwości masażem lub ciepłą, ale nie gorącą kąpielą.

Powiązane wpisy