Jak pozbyć się dokuczliwego bólu głowy o charakterze napięciowym? Z pewnością jest to kluczowe pytanie dla wszystkich osób, które co pewien czas cierpią właśnie na takie dolegliwości bólowe. Odczuwanie bólu pojawia się w ich przypadku bez związku z jakimikolwiek innymi objawami chorobowymi, więc są to tzw. bóle pierwotne. Mogą pojawić się u osób w każdym wieku, aczkolwiek w znacznej większości cierpią na nie ludzie dorośli. Z uwagi na sporą nieregularność występowania ciężko przewidzieć, od czego się zaczynają, z czym się wiążą i w jaki sposób należy sobie z nim radzić.

Napięciowy ból głowy – objawy

W stwierdzeniu, czy to akurat ten rodzaj bólu, pomoże zweryfikowanie objawów mu towarzyszących. Przede wszystkim można wskazać, że napięciowy ból głowy charakteryzuje się objęciem całej czaszki lub określonych miejsc w sposób symetryczny. Nie wywołuje uczucia tętnienia, pulsowania oraz nie bywa związany z wysiłkiem fizycznym – osoby cierpiące na wskazany problem nie wykazują pogorszenia stanu pod wpływem aktywności lub np. śmiechu czy płaczu. Słowa stosowane przez nich na określenie rodzaju bólu to np. opasujący, tępy. Z uwagi na to, że u niektórych ludzi może wiązać się z uczuciem nudności lub wrażliwości na światło, bywa mylony z niektórymi typami migreny. Objawy bólowe utrzymują się przez dłuższy czas, czasem nawet do tygodnia. Wiążą się z nimi różne negatywne uczucia, m.in. lęk, zniechęcenie, co może przypominać nieco depresję.

Napięciowy ból głowy – co go powoduje?

Za powstawanie bólu głowy tego rodzaju odpowiada napięcie mięśni skroniowych, czy też karku, szyi, innych w tej okolicy, jak również problemy psychiczne – depresja, bezsenność, stres. Zostało wykazane, że ludzie z zaburzeniami emocjonalnymi, łatwo denerwujący się, ciągle zirytowani mają o wiele większe szanse na rozwój napięciowego bólu głowy. U niektórych osób odczuwanie właśnie takich objawów wynika z istnienia wad fizycznych skroni i żuchwy lub różnych uszkodzeń, kontuzji itd. Uraz tego miejsca wpływa na zwiększenie napięcia mięśni i tym samym może dojść do rozwoju wspomnianego bólu.

Napięciowe bóle głowy – jak sobie pomóc?

W przypadku skłonności do napięciowych bólów głowy najbardziej skuteczną terapią jest unikanie stresów, zwalczanie depresji oraz innych przyczyn psychicznych, dzięki czemu usuwa się główny powód dolegliwości bólowych.

czytaj również o sposobach na ból głowy

Profilaktyka opiera się też na wyzwoleniu się z nałogów takich jak palenie papierosów, alkoholizm. Skuteczność samego leczenia oceniana jest dość nisko, przeważnie trzeba sięgnąć po konkretne preparaty lecznicze – dostępne na receptę. Z metod będących w zasięgu ręki każdej osoby poleca się np. jakąś formę relaksu – może być połączona z aktywnością fizyczną, jak również z realizowaniem jakiegoś hobby.  Skłonność do napięciowych bólów głowy można zmniejszyć różnymi metodami, stosując je regularnie – wśród nich wymienia się  np. akupunkturę czy udział w sesjach fizjoterapeutycznych. Wysypianie się oraz wykonywanie przyjemnych dla siebie czynności jest także dobrym sposobem na zniwelowanie napięcia mięśni – dzięki temu nie pojawia się ten rodzaj bólu głowy.

Powiązane wpisy