najczesciej-spotykane-dolegliwosci-w-ciazy

Chociaż ciąża to nie choroba, byciu w stanie błogosławionym nieodmiennie towarzyszą mniej lub bardziej poważne dolegliwości, które utrudniają wykonywanie codziennych zadań. Bywają sporadyczne lub nasilają się w konkretnych momentach. Czasami wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, czasem jedynym rozsądnym wyjściem będzie po prostu zignorowanie ich lub zażycie leku przeciwbólowego (co też wymaga konsultacji z lekarzem, bo nie wszystkie leki tego typu mogą być bezpiecznie stosowane przez ciężarne).

Najpowszechniejsze dolegliwości ciążowe to:

Ból brzucha

Zdarza się wyjątkowo często i miewa różne przyczyny. Przeważnie dotyczy fizjologicznego rozciągania się mięśni i skóry, więc choć nieprzyjemny, nie trzeba się go obawiać. Nie zawsze jednak ma on taką naturę. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży bywa typowym objawem związanym z powiększaniem się i nabrzmiewaniem wewnętrznych narządów rodnych, więc odczuwa się nie tylko lekkie pobolewanie i dyskomfort ze strony tych organów, ale też bóle o niewielkim natężeniu związane np. z uciskiem macicy na pęcherz moczowy. Tego typu ból będzie prawdopodobnie nasilał się z biegiem czasu, ale o ile nie dojdą żadne dodatkowe objawy, nie trzeba się nim niepokoić (jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości bezpieczniej będzie skonsultować się z ginekologiem).
Natychmiastowej reakcji wymaga natomiast ból brzucha, który znacznie się nasili, będą towarzyszyć mu skurcze lub plamienie, krwawienie z dróg rodnych albo objawy ze strony układu pokarmowego – wymioty, biegunka, czasem razem z gorączką. Mogą oznaczać rozpoczynającą się przedwcześnie akcję porodową, zagrożenie ciąży, zatrucie lub inne groźne zjawiska.

Ból podbrzusza

Właściwe zlokalizowanie bólu niekiedy kieruje uwagę właśnie na okolice podbrzusza niż całego brzucha. Ten ból może mieć związek z obciążeniem nabrzmiewającą macicą innych narządów lub też naciąganiem się więzadeł z uwagi na coraz większą wagę dziecka. Także szaleństwa hormonalne czasami wywołują odczuwanie w tym miejscu dolegliwości bólowych podobnych nieco do tych związanych z okresem. Pojawia się przeważnie na początku oraz pod koniec ciąży. Te późne bóle (20 tydzień i dalej) wiążą się często z delikatnymi skurczami macicy, co oznacza, że organizm powoli przygotowuje się do porodu.

Ból głowy

Podobnie jak wiele innych dolegliwości, ból głowy może dokuczać przez cały czas trwania ciąży, a jego przyczyną będą głównie zmiany hormonalne oraz całokształt problemów spowodowanych odmiennym stanem kobiety. Wymaga ostrożnych reakcji, bo przyszła mama nie powinna na własną rękę faszerować się żadnymi lekami przeciwbólowymi. Najbezpieczniej będzie więc odwiedzić lekarza. W pierwszej kolejności wyeliminuje on najpoważniejszą w tym stanie dolegliwość – nadciśnienie. Może też podpowiedzieć jakąś skuteczną i jednocześnie bezpieczną terapię. Jeśli tak się nie stanie, warto wypróbować ograniczenie stresu, ciepłe (nie gorące) kąpiele, chłodzenie głowy okładami, akupresura, jak również zadbanie o przyjmowanie właściwej ilości płynów.

Ból piersi

Najprawdopodobniej związany będzie z ich nabrzmiewaniem i charakterystyczną tkliwością, która występuje u niektórych kobiet również jako objaw zbliżającej się miesiączki. Zmiany spowodowane są wyższą aktywnością hormonalną i przez to zwiększającym się ukrwieniem piersi. Często bólowi towarzyszy powiększenie się rozmiarów biustu lub zmiana jego wyglądu, staje się pełniejszy, bardziej jędrny. Objawy te nie powinny budzić niepokoju.

Częstą dolegliwością przed i po porodzie jest nietrzymanie moczu

Powiązane wpisy