bardzo-kobiecy-bol-glowy

Comiesięczne specyficzne dolegliwości kobiet to nie tylko rozdrażnienie i krwawienie z dróg rodnych. Miesiączce towarzyszy też wiele innych nieprzyjemnych objawów, które wyjątkowo utrudniają te i tak trudne dni. Czasami wraz z okresem pojawia się również ból głowy. Niekiedy jego intensywność i powiązanie z odczuwaniem wymiotów, światłowstrętu czy ogólnego rozbicia wskazuje na to, że nie jest to zwykły ból, tylko tzw. migrena miesiączkowa.

Migrena miesiączkowa – objawy

Nieprzyjemne bóle głowy określane mianem migreny miesiączkowej charakteryzuje głównie to, że pojawiają się właśnie podczas okresu. Są do tego dość specyficzne, chociaż w przypadku tej dolegliwości nie występuje tzw. aura (objaw dość typowy dla wszelkich migren, bardzo złożony, czyli np. obniżenie ostrości wzroku, szumy i dzwonienie w uszach, zaburzenia równowagi) za wyjątkiem możliwego światłowstrętu. Ponieważ brak aury nie pozwala jednoznacznie sklasyfikować bólu jako migreny, należy zaobserwować, czy jest odczuwalny cyklicznie co mniej więcej miesiąc i czy towarzyszy menstruacji. Może wystąpić kilka dni przed okresem lub w jego trakcie, czasami też ustępuje dopiero jakiś czas po ustaniu krwawienia. Inne objawy identyfikujące ten rodzaj bólu to na przykład nudności nierzadko doprowadzające do wymiotów, występowanie po jednej stronie głowy, charakterystyczne pulsowanie odczuwane w bolesnej części.

Jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Wśród głównych przyczyn występowania migreny miesiączkowej należy w pierwszej kolejności wymienić zmiany hormonalne, a dokładniej dotyczące estrogenów. Gdy poziom estrogenów spadnie, pojawiają się nieprzyjemne objawy określane właśnie nazwą migrena miesiączkowa. Hormony, jak się okazuje, potrafią nieźle rozregulować równowagę organizmu. Bardzo kapryśne są właśnie wspomniane estrogeny, najlepiej bowiem byłoby stale pilnować ich poziomu, bo niebezpieczne są zarówno wszelkie nadwyżki tego hormonu we krwi, jak i zmniejszenie się jego ilości. Ból głowy to tylko jeden z możliwych objawów, do tego raczej łagodny.

Jak walczyć z nieprzyjemną migreną?

Silny ból spowodowany migreną miesiączkową może poważnie zaburzyć harmonogram dnia (i to niejednego). Przeciętnie głowa boli od kilku do kilkudziesięciu godzin, ale może się to przeciągnąć, w dodatku objawy dodatkowe są również wysoce dokuczliwe i uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności.  Chcąc się tego pozbyć, kobieta staje przed wyborem leczenia przyczyn czy objawów. Jeśli chodzi o ten pierwszy wybór, trzeba sięgnąć po odpowiednio dobraną terapię hormonalną, dzięki której możliwa będzie kontrola nad poziomem estrogenu. Najlepiej zrobić to po kontakcie z lekarzem (np. ginekologiem – i powiązać leczenie migreny z antykoncepcją). Rozwiązanie uwzględniające leczenie objawów to najczęściej przyjmowanie środków przeciwbólowych. Może jednak pojawić się pewna trudność, jakie najlepiej wybrać – zwykłe z apteki, zwykłe dostępne na receptę, specjalne przeciw migrenie? Decyzję warto podjąć również pod kontrolą lekarza i dzięki temu uniknąć możliwych skutków ubocznych, które bywają dość często spotykane w przypadku prób zwalczania przewlekłego lub przeciągającego się bólu.

Powiązane wpisy