Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, bywają dość popularną przypadłością u ludzi w podeszłym wieku. Nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla tej grupy wiekowej, zdarzają się bowiem również młodszym osobom. Mogą pojawić się np. w okresie ciąży – ten trudny dla każdej kobiety czas doprowadza do licznych zmian w jej ciele, co wynika głównie ze znacznego powiększenia się macicy i obciążania przez nią innych narządów. Do tego w wyniku działania hormonów pojawiają się zaburzenia apetytu i zaparcia; to również wpływa na skłonność do powstawania żylaków odbytu.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Kobieta w ciąży nie może korzystać z każdego leku, jaki jest dostępny – sporo z nich mogłoby wywołać negatywne efekty, także dotyczące płodu, dlatego też zalecana jest duża ostrożność. Leczenie hemoroidów w ciąży opiera się więc na skutecznej profilaktyce oraz delikatnych zmianach przyzwyczajeń (głównie żywieniowych) gdy już dojdzie do rozwoju żylaków odbytu. Profilaktykę zawsze w tej sytuacji prowadzić należy  w sposób rozsądny i pod kontrolą lekarza, a także pozostawać w swoich dobrych postanowieniach. Od początku ciąży warto pozostawać na lekkostrawnej diecie – kluczowy tutaj jest błonnik, który w umiarkowanej ilości powinien znaleźć się w pożywieniu. Doposażanie organizmu w błonnik powinno odbywać się przy jednoczesnej dbałości o regularne picie. Wypijać należy przynajmniej dwa litry płynów dziennie.

Jak zwalczać hemoroidy w ciąży?

Niezależnie od tego, czy hemoroidy już się rozwinęły, czy po prostu chcemy uniknąć ich powstania, trzeba zadbać o aktywność fizyczną. Siedzenie w jednej pozycji, leżenie, a nawet stanie bez ruchu sprzyjają zaparciom i tym samym tworzeniu się żylaków odbytu (i nie tylko). Chociaż ciąża nie sprzyja ćwiczeniom, dopóki jest to możliwe, warto ruszać się i spędzać aktywnie czas. Oczywiście wysiłek musi być dostosowany do możliwości. Warto znaleźć czas na spacery, domową lekką gimnastykę, unikać długiego pozostawania w tej samej pozycji. Kobiety, które dobrze się czują podczas ciąży, w pierwszych dwóch trymestrach mogą nie rezygnować z lubianych przez siebie zajęć np. na siłowni, jednak trzeba będzie zmniejszyć intensywność treningów i wykluczyć niektóre ćwiczenia (np. siłowe). Każdą poważniejszą aktywność trzeba konsultować z lekarzem, który ewentualnie wysunie pewne przeciwwskazania.

Dobra profilaktyka

Nawet brak negatywnych nawyków  przed i w czasie ciąży nie zawsze zabezpiecza przed hemoroidami, które mogą rozwinąć się po porodzie – poród jest ogromnym wysiłkiem i często właśnie wtedy dochodzi do uwypuklenia się żylaków odbytu. Na pocieszenie warto powiedzieć, że w większości przypadków po pewnym czasie problem zanika, więc rzadko kiedy dochodzi do konieczności np. interwencji chirurgicznej. Z reguły dzięki właściwej diecie, zachowywaniu higieny oraz wdrożeniu ruchu do swojego harmonogramu dnia udaje się pomyślnie wyleczyć hemoroidy i zbytnio się przy tym nie nacierpieć.

Co na hemoroidy w ciąży?

Leczenie farmakologiczne czy pomocnicze hemoroidów w ciąży powinno być ostrożne, ale jest możliwe. Jednym z często zapisywanych i wygodnych do stosowania leków są czopki. Naturalnie nie można sięgać po nie samodzielnie, ale przepisane na receptę będą niejednokrotnie bezpieczniejsze niż standardowe preparaty doustne lub podawane dożylnie.

Powiązane wpisy