koniec-z-bolesnymi-miesiaczkami-ziola-na-bole-menstruacyjne

Kiedyś terapie ziołowe były stosowane dosłownie na wszystko – z powodzeniem leczono dolegliwości bólowe powiązane z urazami, zmęczeniem, dowolną chorobą, a także oczywiście z typowo kobiecymi schorzeniami oraz miesiączką. Lecznicza moc ziół jest doceniana nawet dzisiaj, w dobie przeróżnych rozwiązań chemicznych i osiągnięć medycyny. Warto wiedzieć, które rośliny dysponują właściwościami przydatnymi podczas konkretnego problemu, na przykład właśnie menstruacji.

Zioła na bóle miesiączkowe – jak sobie pomóc?

Niektóre kobiety przed okresem, jak i w trakcie, nie czują się zbyt dobrze. Odczuwany ból, jak i ogólne rozbicie, wahania nastrojów mogą być przykre i zniechęcać do wychodzenia z domu czy podejmowania innej dowolnej aktywności. Na szczęście można z tym walczyć, jeśli nie za pomocą preparatów medycznych, to dzięki odpowiednio dobranym ziołom. Obecnie wraca moda na terapie ziołowe, więc można nawet rozważyć założenie mini ogródka (na oknie, na balkonie lub na zewnątrz, w zależności od tego, jakim miejscem dysponujemy) i hodować tam potrzebne rośliny. Zioła sprawdzają się świetnie na bóle miesiączkowe. Co więcej, gwarantują bardziej zdrową dietę, co nie pozostanie ogólnie bez echa i może poprawić sytuację na tyle, że okres przestanie być czyś nieprzyjemnym.

Odpowiednie zioła na pms i nie tylko

Problemy z bolesnymi miesiączkami są, jeśli wierzyć specjalistom od medycyny naturalnej, wynikiem naszego trybu życia – jedzenie niezdrowej żywności, ciągły stres, przemęczenie i zanieczyszczenie powietrza wpływają na to, w jaki sposób przebiega cykl menstruacyjny – to może również mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę. Dzięki ziołom można nieco tę sytuację poprawić. To, jakie zioła będą potrzebne, uzależnić trzeba od odczuwanych problemów:

a) skąpe krwawienie, skłonność do skrzepów, skurcze w dole brzucha, mogą pojawiać się objawy ze strony układu pokarmowego – wybierz imbir, kozieradkę, hyzop lekarski, aloes. Zioła posłużą do zrobienia herbatki, można też wykorzystać je jako dodatek do ciepłego mleka, gwarantującego szybką poprawę samopoczucia.

b) obfite krwawienie, zmiany nastrojów, symptomy lekkiej infekcji układu moczowego, bolesność piersi – uspokoją cię zioła takie jak lawenda lub rumianek, które możesz wykorzystać do stworzenia naparu albo do aromaterapii. Dobre są też skrzyp oraz krwawnik. Kąpiele z dodatkiem zapachowym nie powinny być zbyt długie ani zbyt ciepłe.

c) obfite krwawienie, odczuwalnie wyższa waga ciała, bolesność piersi, zmęczenie, depresja, kłopoty ze snem – tutaj również świetnie sprawdzi się kuracja ziołami. Dobry będzie czarny bez, rumianek, pięciornik gęsi oraz dziurawiec.

Bóle menstruacyjne – zioła które pomogą znajdziemy w aptece

Nie każdy ma możliwość samodzielnego uprawiania ziół. Skąd wziąć wiec odpowiednie rośliny? Można kupować zioła świeże, na przykład w niewielkich bukiecikach, ale przeważnie występują w postaci suszonej. Dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich. Inne źródła są niekoniecznie godne polecenia, bo kupując niezidentyfikowany susz nie mamy kontroli nad tym, co się w nim znajduje. W aptece dostać można gotową mieszankę ziół, którą zaparzymy wieczorem lub rano i w ten sposób złagodzimy dolegliwości menstruacyjne.

Powiązane wpisy