Piękny, lśniący, biały uśmiech – któż z nas nie chciałby go mieć? Hollywoodzki uśmiech jest bardzo pożądany – nie tylko dodaje nam pewności siebie, ale sprawia, że stajemy się bardziej atrakcyjni dla innych osób. Warto postarać się o to, by nasze zęby prezentowały się nienagannie, by nasz uśmiech był dla nas powodem do dumy, a nie do kompleksów. Wystarczy kilka prostych zabiegów, aby móc cieszyć się białymi, gładkimi i lśniącymi zębami.

Nalot na zębach

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Pojawia się ona wówczas, kiedy przerwy pomiędzy myciem zębów są dłuższe niż kilkadziesiąt godzin. Kamień często pojawia się nie tylko u tych osób, dla których higiena ma drugorzędne znaczenie – zdarza się, że rozwija się na zębach trzonowych czy też na na przykład na siekaczach, ale od wewnętrznej strony, tam, gdzie podczas czyszczenia zębów nie jesteśmy w stanie go zauważyć. Składa się on z takich substancji jak na przykład bakterie próchnicotwórcze oraz ich produkty przemiany materii, złuszczone komórki nabłonka, wszelkiego rodzaju związki wapnia i fosforu, jak również pozostałości spożywanych przez nas pokarmów. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dobrze jest poznać sposoby, które uchronią nas przed powstaniem kamienia nazębnego.

Samodzielnie usuwanie kamienia nazębnego 

Jeżeli już zawiedliśmy jeśli chodzi o higienę jamy ustnej i pojawił się u nas kamień nazębny, dobrze jest zastosować wiele różnych praktyk, które pomogą nam na skuteczne rozprawienie się z tym problemem. Na początek dobrze jest zmienić szczoteczkę do zębów z tradycyjnej na elektryczną, zwłaszcza na taką z okrągłą główką – dociera ona bowiem do trudnych do wyczyszczenia przestrzeni między zębami i nie tylko usuwa kamień, ale i zapobiega jego ponownemu odkładaniu się w przyszłości. Warto także zmienić pastę na taką, która dzięki swojemu składowi skutecznie zwalcza kamień. Do kompletu, dla wzmocnienia skuteczności działania, można dobrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej. Istotne i nie bez znaczenia dla szybkości uzyskania pożądanego przez nas efektu jest zwiększenie częstotliwości mycia zębów – dobrze jest zabierać się za tę czynność nie tylko dwa razy dziennie, ale po każdym, nawet niewielkim posiłku.

Profesjonalne ściąganie kamienia z zębów

Czasami zdarza się tak, że nawet regularnie stosowane domowe sposoby walki z kamieniem nazębnym nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i konieczna staje się wizyta u dentysty. To w sumie nic strasznego – specjalista upora się z tym problemem szybciej i bardziej skutecznie. Chociaż zabieg usuwania kamienia może wydawać się nieco nieprzyjemny, nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi, dlatego warto pokusić się o skorzystanie z tego rozwiązania, by cieszyć się oszałamiającym uśmiechem i białymi zębami.

Zapobieganie kamieniowi

Kiedy już uporamy się z kamieniem nazębnym dobrze jest zrobić wszystko, by ten problem stał się dla nas przeszłością. Zaawansowana higiena jamy ustnej, prowadzona z użyciem specjalistycznych produktów, to absolutna podstawa, jeżeli zależy nam na braku kamienia i gładkich, lśniących zębach.