Dolegliwości ze strony kręgosłupa budzą zrozumiałe zaniepokojenie. Nie należy ignorować nawet słabego bólu, zawsze starając się znaleźć przyczynę. Niekiedy takie objawy są związane z kontuzją bądź przetrenowaniem, innym razem są to nerwobóle, których powodów należy szukać w chorobach różnych układów. Podczas diagnozowania warto oszacować rodzaj bólu, miejsce, w którym się pojawił oraz wszelkie ewentualne okoliczności towarzyszące. Niekiedy sytuacja wywołująca bolesność wydarzyła się sporo wcześniej, dlatego trzeba kojarzyć, że np. miesiąc lub dwa miesiące temu zdarzył się jakiś wypadek lub przewróciliśmy się na spacerze.

Dlaczego boli? Przyczyny bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa

Osoby zgłaszające ból kręgosłupa przeważnie wskazują właśnie na odcinek piersiowy. Jak się okazuje, bardzo wiele przyczyn, w tym sporo całkiem błahych, może wpłynąć na rozwój różnych zmian właśnie w tej części i oczywiście wywołać przy tym ból. Jednym z często pojawiających się powodów jest nadwaga czy też otyłość. Osoby puszyste obciążają kręgosłup zbędnymi kilogramami, a w związku z tym, że najczęściej mało ruchu, również krzywdzą swój organizm ciągłym siedzeniem, do tego w niekorzystnej pozycji. Niekoniecznie trzeba być otyłym; kręgosłup męczy też brak ruchu, więc na bóle w odcinku piersiowym narażone są osoby pracujące na stojąco czy siedząco, które zmuszone są do zachowywania tej samej pozycji przez długie godziny. Osoby te nawet jeśli odczuwają ból kręgosłupa, nie zawsze od razu reagują, tłumacząc sobie, że jest to po prostu skutek uboczny ich trybu życia. Inną przyczyną jest np. ciąża (albo otyłość brzuszna u mężczyzn) lub też spory rozmiar piersi, który negatywnie wpływa na kręgosłup i często powoduje jego bóle.

Bieganie a ból pleców

Ból w odcinku piersiowym kręgosłupa jest kojarzony z brakiem ruchu, ale bywa też tak, że na jego odczuwanie narażone są osoby, które bardzo dużo się ruszają. Złotym środkiem jest aktywność fizyczna dostosowana do możliwości danego człowieka. Podczas biegania w nieodpowiednim obuwiu, w złych warunkach bądź po prostu nieumiejętnie często dochodzi do kontuzji bądź stopniowego wywierania nadmiernego nacisku na stawy. Pewnym rozwiązaniem może być ćwiczenie pod okiem osobistego trenera lub stopniowe dawkowanie wysiłku fizycznego.

Ból pleców – bieganie może pomóc i zaszkodzić

Pacjenci, którzy zgłosili się do lekarza z objawami bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym, często kierowani są na terapię ruchową. Ćwiczenia są specjalnie przygotowane dla tych osób, które odczuwają dopiero pierwsze objawy – dzięki nim można proces zatrzymać i znacznie poprawić jakość życia. Ważne jest, by bardzo uważać na swój kręgosłup. Samodzielne bieganie, wykonywanie różnych ćwiczeń, nawet dedykowanych, może okazać się złym ruchem i wywołać poważne konsekwencje. Pomóc może fizjoterapeuta – o wsparcie specjalisty warto zabiegać w różnych stadiach dolegliwości. Ci najlepsi są w stanie naprawić błędy nagromadzone przez lata i przywrócić pacjentom sprawność, o jakiej marzyli. Oczywiście w przypadku wykrycia zaawansowanych problemów zdrowotnych, np. zwyrodnień, bywa konieczne leczenie operacyjne.

Powiązane wpisy