dolegliwosci-w-ciazy-bole-brzucha-to-norma-czy-powod-do-niepokoju

Ból podbrzusza w ciąży jest najczęściej objawem prawidłowym. Tego typu bóle to oznaka tego, że dzieciątko się porusza i rośnie. Jednak takie boleści mogą oznaczać również inne, niepokojące objawy. Jeśli masz obawy co do odczuwanych boleści, bez względu na wszystko powinno się niezwłocznie udać do lekarza. Pytaniem jest przede wszystkim, co może oznaczać kłopoty, a co jest jedynie zwykłą, normalną przypadłością ciężarnych kobiet? 

Bóle w ciąży

Odczuwanie boleści w okolicach brzucha jest rzeczą zupełnie naturalną podczas ciąży, a same odczucia w różnych punktach ciąży można odczuwać odmiennie. Zwykle jednak, szczególnie podczas pierwszej ciąży, mogą one budzić kontrowersje czy niepokój, jednak jest to najczęściej zjawisko czysto fizjologiczne – konieczne i nieodłączny towarzysz zmianom w organizmie, jakie właśnie zachodzą. Z pewnością również od początku, kiedy tylko otrzymasz informację, że oczekujesz dziecka, będziesz uważnie przypatrywała się swojemu organizmowi oraz wszystkim sygnałom, jakie wysyła, analizując poszczególne oznaki i zastanawiając się, co może być normą, a co niekoniecznie.

Bóle brzucha pojawiające się już w początkowym okresie ciąży

Szczególnie właśnie w początkowej ciąży, bóle brzucha są intensywnie odczuwane. Ból podbrzusza we wczesnej ciąży często przypomina objawy, które odczuwane są przed miesiączką. W narządach rodnych w tym czasie pojawia się więcej krwi niż w innych przypadkach ze względu na wyższy poziom hormonów. To sprawia, że ciało w tym czasie może sprawiać wrażenie obrzmiałego oraz tkliwego. Początkowo można również ulegać wrażeniu bycia „pełnym” w okolicach brzucha i w związku z tym faktem można również odczuwać w tych okolicach niewielkie boleści. Dodatkowo, podczas kiedy wciąż rozrastająca się macica rozciąga przy okazji  trzymające ją więzadła, można w tym czasie odczuwać coś na kształt „ciągnięcia”. Brzuch może w tym czasie zacząć naciskać na znajdujące się w niedalekiej odległości inne narządy, jak choćby pęcherz, co również może powodować niewielkie boleści. Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy najczęściej zdarzają się poronienia. Z tego właśnie względu nie można w tym czasie bagatelizować nawet niezbyt dokuczliwego bólu zlokalizowanego w dolnej części brzucha. Może to być normalny objaw, jednak jeśli tylko pojawiają się u ciebie jakieś wątpliwości, koniecznie szybko reaguj. Ginekolog rozwieje lub potwierdzi twoje objawy. Sytuacja może być poważna, jeśli odczuwane bóle są nie tylko bolesne, ale również regularne i zwykle przybierają formę skurczów.

Bóle brzucha w późniejszej ciąży

Są inne niż bóle podbrzusza na początku ciąży. Kiedy wykształcą się już wszystkie organy, następuje w późniejszym czasie rozwój na kolejnych etapach. Szybkie tempo zrostu znajdującego się w łonie dziecka równa się szybkiemu wzrostowi macicy, a także kolejnym rozciąganiem posiadanych przez nią więzadeł. W tym czasie mogą pojawić się nawet intensywne bóle w pachwinach oraz w samym podbrzuszu. To również czas, kiedy mogą pojawiać okresowe i raczej niegroźne pobolewania. Tego typu bóle w ciąży należy przetrzymać.

Ból żołądka w ciąży

Przyczyn pojawiania się bólu żołądka podczas ciąży może być sporo. Pierwszym podejrzanym zwykle jest zatrucie pokarmowe, dlatego konieczne jest czujne i baczne obserwowanie swojego organizmu, gdyż jeśli tylko pojawiają się objawy typu wymioty, gorączka czy biegunka lub mocne osłabienie, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza. W ciąży jednak ból w żołądku może mieć inne przyczyny, na przykład związane ze wzrostem apetytu czy zmieniającymi się smakami oraz gustami – to, co do tej pory nie było przez nie lubiane, teraz jest potrawą numer jeden. Bóle mogą być więc spowodowane właśnie tymi zmianami w jadłospisie. Warto również pamiętać, że wraz ze wzrostem dziecka będzie również powiększała się macica, powodując tym samym nacisk na znajdujące się wewnątrz ciała narządy. Jedzenie zbyt dużych ilości pożywienia, szczególnie tłustego i ciężkostrawnego może powodować często pojawiające się bolesności.

Powiązane wpisy