dolegliwosci-w-ciazy-na-ktore-warto-uwazac

Co prawda podczas ciąży samopoczucie kobiety rzadko kiedy bywa idealne – wystarczy wspomnieć te różne kaprysy i problemy ze zdrowiem – to jednak o ile tylko wszystko przebiega prawidłowo, rzadko kiedy obserwuje się odstępstwa od normy lub np. poważne dolegliwości bólowe. Dlatego też warto mieć nawyk natychmiastowego meldowania lekarzowi, że dzieje się coś nietypowego. Może to być szansą na szybsze pozbycie się problemów, a w większości przypadków zapewni bezpieczeństwo ciąży i szczęśliwe rozwiązanie.

Poważny objaw czy też coś naturalnego?

Jednym z istotnych objawów, wymuszających dość szybką konsultację z lekarzem, jest ból wątroby. Co prawda ciąża nie jest jakimś szczególnym wyznacznikiem powagi tego przypadku, bo generalnie należy zawsze w miarę prędko reagować na odczuwanie bolesności tego organu, może jednak generować dodatkowy problem i zagrożenie. Wątroba jest wyjątkowo ważnym narządem, między innymi z uwagi na współobecność w procesach trawienia i przyswajania składników odżywczych, jak również ich magazynowania. Dzięki sprawnej wątrobie jest też możliwe regulowanie ilości i usuwanie z organizmu niepotrzebnych produktów metabolizmu. Gdy ten narząd choruje, żaden inny nie może przejąć jego istotnych funkcji, więc dość szybko pojawiają się objawy. Trzeba też dodać, że wątroba jest narządem dość wrażliwym na wszelkie uszkodzenia, ale za to nieźle się regeneruje.

Ból wątroby – objawy

Odczuwanie bólu wątroby jest najprawdopodobniej symptomem jakiejś choroby lub reakcji tego narządu na nieprawidłowe nawyki żywieniowe. W jednym i drugim przypadku trzeba działać, ponieważ zaniechanie może wywołać poważne schorzenie zwane marskością wątroby i w konsekwencji jej niewydolność. Oznacza to ogromne zagrożenie dla całego organizmu i może nawet doprowadzić do śmierci, jeśli w porę nie zacznie się działać (potrzebny może być np. przeszczep). Jeśli więc pojawi się ból wątroby, należy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem. Objawem zaawansowanych problemów z wątrobą jest np. żółtaczka oraz znaczne powiększenie się brzucha w górnej części. Najczęściej oznacza to, że uszkodzenie narządu jest już dość poważne.

Objawy chorej wątroby a ciąża

Podczas ciąży kobieta może być bardziej narażona na różne kłopoty z wątrobą. Nie dość, że dowolny problem z tym narządem jest wtedy bardziej niebezpieczny dla organizmu, to jeszcze zwiększa się podatność na występowanie schorzeń takich jak ostre ciążowe zapalenie wątroby. Objawy chorej wątroby mogą być wtedy mylone z typowymi dolegliwościami ciążowymi, czyli mdłościami z rana lub niezbyt silnymi bólami brzucha. Najczęściej choroba wykrywana jest przypadkiem, na przykład podczas regularnie wykonywanych badań krwi. Inna dolegliwość częsta w tym stanie to cholestaza ciążowa. Przyczyną powstawania cholestazy jest zakłócenie równowagi hormonalnej, a objawy – choć również niezbyt specyficzne – rozpozna praktycznie każdy lekarz, do którego kobieta zgłosi się z problemem. Chorobę zwiastuje np. swędzenie skóry w połączeniu z jej zażółceniem wskazującym na żółtaczkę.