bole-wzrostowe-objawy-i-przyczyny

Na pewnym etapie rozwoju człowieka mogą się pojawić bóle zwane wzrostowymi. Bywają mocno nieprzyjemne, stąd na pewno trzeba się nastawić na zaniepokojenie młodych ludzi odczuwających tego typu dolegliwości. Bóle nie są długotrwałe, występują seriami po kilkanaście-kilkadziesiąt minut, ale już w tak krótkim czasie mogą poważnie dokuczyć. Warto je łagodzić, zwłaszcza, gdy pojawią się u małych dzieci (bywa, że już czterolatki odczuwają przykre konsekwencje tego, że rosną), jak również tłumaczyć, że nie ma się czego obawiać, ale po prostu to… przeczekać.

Kiedy pojawiają się bóle wzrostowe?

Najczęściej pierwsze objawy bólów wzrostowych pojawiają się w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Mogą spowodować u malucha niechęć do ruszania się i dotychczasowych aktywności. Przyczyną wystąpienia dolegliwości właśnie w tym wieku jest głównie (jak do tej pory zbadano) wzrost układu kostnego, jak też wyjątkowa żywotność małych użytkowników, która może wywoływać efekty uboczne ze strony mięśni – zachodzi podobny proces jak u dorosłych po przetrenowaniu. Dzieci w przedszkolu i pierwszych klasach szkoły są wyjątkowo aktywne fizycznie, wszędzie jest ich pełno, ciągle „zdobywają” nowe tereny i umiejętności, mogą więc właśnie w ten sposób doprowadzać do zmęczenia mięśni czy nawet mikrourazów typowych dla powstawania zakwasów.

Czytaj więcej o zakwasach: jak powstają zakwasy?

Czy bóle wzrostowe są groźne?

Ból tego typu, aczkolwiek oczywiście nieprzyjemny i nierzadko wywołujący u dziecka marudzenie, zniechęcenie itd., nie powoduje żadnych rzeczywistych konsekwencji dla organizmu. Trzeba jednak mieć pewność, że odczuwane dolegliwości można podpiąć pod bóle wzrostowe, bo często w ten sposób tłumaczy się każdą zgłoszoną przez dziecko bolesność nóg.

Jeśli odczuwany ból nie wynika z przyczyn wzrostowych, powinien być dokładniej zbadany, bo może oznaczać na przykład rozwijającą się wadę postawy (np. płaskostopie), jakiś uraz (który jednak dość łatwo można wykluczyć podczas oględzin wizualnych – w wyniku bólów wzrostowych wygląd nóg nie zmienia się, w wyniku stłuczenia czy zranienia widać ranę, siniaki), jak również – w rzadkich przypadkach, ale jednak – nowotwór.

Bóle wzrostowe u dzieci – jak pomóc zniwelować przykre objawy?

Odczuwanie bólu, nawet przez kilkanaście minut, nie jest niczym przyjemnym, a przecież ataki związane z bólami wzrostowymi potrafią być bardzo silne, choć krótkie. Należy wytłumaczyć dziecku, że nie ma się czego obawiać, uspokoić, jak również zaoferować coś łagodzącego dolegliwości. Doraźnie działa masaż, więc można spędzić chwilę na masowaniu kończyn w miejscach szczególnie powiązanych z bólem tego typu – są to przeważnie uda i łydki.

Domowy sposób to także krótka, ciepła kąpiel lub prysznic z ciepłej wody skupiony właśnie na okolicy nóg. Można też zainwestować w termofor lub inne rozwiązanie miejscowo rozgrzewające. Jeśli bóle są dotkliwe i trwają dłużej niż kilkanaście minut, sprawdzą się łagodne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, ale nie należy przesadzać z dawkowaniem. W przypadku odczuwania bólu w konkretnych godzinach można podać jedną tabletkę lub pół (dawkę warto skonsultować z lekarzem) przed snem, dzięki czemu dziecko nie obudzi się później pod wpływem dolegliwości.

Powiązane wpisy