bole-menstruacyjne-co-warto-o-nich-wiedziec

Z bolesnymi miesiączkami ma problem zdecydowana większość kobiet. Odczuwany podczas menstruacji ból brzucha nieraz jest tak potworny, że kobiety niemal nie są w stanie go znieść. Do szczęściar, które nie odczuwają żadnych boleści podczas miesiączkowania należy dopiero co czwarta z pań, wszystkie pozostałe przez te kilka dni w miesięcy nie ma siły ani ochoty do życia.

Bolesne miesiączki – przyczyny

Co jednak jest powodem tak trudnych do zniesienia boleści? Nie ma bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie. Każda kobieta może inaczej, indywidualnie przechodzić czas miesiączki. Nie ma też niestety takiej reguły, u kogo będzie bolesna, a u kogo nie.
Pojawiające się boleści to oznaka tego, że lada chwila pojawi się krwawienie. Najgorsza jest zawsze pierwsza doba, podczas której można mówić o apogeum menstruacji, która w kolejnych dwóch dniach jedynie maleje, może jednak przedłużyć się czasem do trzech dni. Obiegowa opinia, jakoby po pierwszym dziecku czy wraz z wiekiem bóle menstruacyjne będą słabnąć jest nieprawdą, którą jednak wiele z nas się podpiera. Sam ból odczuwany jest nie tylko w podbrzuszu, ale promieniuje również na plecy, do pachwin, czujemy go również w udach, w krzyżu, często atakuje również głowę, przybiera nawet tępe i ciągłe uczucie bolesnego szarpania, czasem powraca, jak bumerang, regularnie, trzymając odstępy.

Rodzaje bolesnych miesiączek

Bolesne okresy są dzielone na pierwotne i wtórne. Z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem mamy do czynienia wtedy, gdy utrwalą się już regularne, comiesięczne owulacje. Zazwyczaj ma to miejsce po 2 lub 3 latach od pierwszego krwawienia. Przyczyną, dla której odczuwamy tak ogromny ból, mogą być nawet różne niepokojące stany, związane nie tylko z chorobami macicy. Zjawisko takie w medycynie znane jest jako wtórne bolesne miesiączkowanie i bywa wynikiem panującego w organizmie najczęściej przewlekłego stanu zapalnego, powodującego nieprawidłowe zrosty narządów oraz ich elementów znajdujących się w tak zwanej mniejszej miednicy. Kolejnym powodem odczuwanego dyskomfortu może być endometrioza, a więc tak zwana śluzówka, która znajduje się poza macicą, zamiast znajdować się w środku jamy brzusznej. Śluzówka podczas miesiączki reaguje na dawki hormonów identycznie jak ta znajdująca się w macicy, a więc również krwawi oraz się złuszcza. Jeszcze innym powodem bólu mogą być znajdujące się mięśniaki – łagodne guzy, zmieniające kurczliwość niektórych kawałków macicy, wywołując tym samym uczucie bólu. Wtórne bolesne menstruacje mogą mieć też związek z niedoczynnością tarczycy.

Z czego mogą wynikać zaburzenia miesiączkowania?

Za brak czy zatrzymanie menstruacji może odpowiadać przede wszystkim stres, ale również nadmiar emocji, ale również szybkie i nagłe tracenie na wadze, różnorodne infekcje okolic intymnych, wyjazd do dalekiego kraju związany ze zmianami klimatycznymi, a także brak snu, przemęczenie, łykanie niektórych preparatów farmaceutycznych. Brak krwawienia  może być również wynikiem posiadania tak zwanych zrostów wewnątrzmacicznych oraz nieprawidłowa budowa błony śluzowej macicy, ale również nieprzyjemny zespół policystycznych jajników oraz podwzgórzowe zaburzenia hormonalne, pojawiające się guzy na jajnikach czy w nadnerczach, cukrzyca, tarczyca oraz choroby z nią związane, hiperprolaktynemia. Niewielkie krwawienia podczas miesiączek wywoływane są najczęściej przez zaburzenia hormonalne, te z kolei najczęściej powoduje przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych czy wkładek wewnątrzmacicznych, słowem – antykoncepcji opartej na gospodarce hormonalnej. Obfita miesiączka charakteryzuje się nadmierną utratą krwi, czyli ponad 100 ml, przy czym długość cyklu miesiączkowego pozostaje niezmienna.

Co można stosować na bolesne okresy?

Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie na kilka dni przed okresem zbilansowanej, lekkiej diety oraz odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego. Na bóle pomagają ciepłe okłady, masaże, można też na bolesne miesiączki stosować tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Powiązane wpisy