bol-zeba-u-dziecka-co-robic-w-czasie-zabkowania

Ząbkowaniem nazywa się u niemowląt proces wyrzynania pierwszych, mlecznych ząbków. Mleczne ząbki mogą pojawiać się już po upływie pół roku życia dziecka. W czasie tych trzech miesięcy, jakie mają miejsce pomiędzy 6. a 9. miesiącem, dziecku zwykle wyrasta pierwsze osiem zębów i są to siekacze. Dalej, kiedy nastaje czas między 14. a 20. Miesiącem można spodziewać się wzrostu pierwszych trzonowych ząbków. Drugie zęby, już trzonowe, wyrosną dziecku, kiedy to będzie miało powyżej drugiego roku życia.

Kiedy występuje bolesne ząbkowanie?

Niekoniecznie wyrastanie zębów jest przyjemnym dla dziecka przeżyciem,  najczęściej można w tym czasie zaobserwować u niego apatię, a nawet wzmożoną płaczliwość. Nie ma reguły, mówiącej o tym, jak które dziecko przejdzie przez ten okres. Jedne maluchy znoszą to łatwiej, a inne – trudniej. Taki okres trzeba po prostu przetrwać. Do objawów okresu ząbkowania u dzieci należy zaliczyć: obfite ślinienie się, rozpulchnione dziąsła, stan niepokoju dziecka oraz jego nadmierna płaczliwość, kłopoty ze spaniem oraz z zasypianiem, biegunka, stan podgorączkowy, wymioty, wysypki skórne, a także zmniejszenie apetytu.

Co na ząbkowanie?

W przypadku długotrwałego pojawiania wyżej wymienionych elementów konieczna jest porada lekarza dziecięcego albo stomatologa. Nadmierne wydzielanie śliny przez dziecko może podrażniać skórę znajdującą się w okolicach ust i tym samum sprzyjać rozwijaniu się stanów zapalnych. Konieczne jest więc częste i bardzo delikatne wycieranie buzi niemowlęcia oraz w następnej kolejności natłuszczanie jej kremem. Można zmniejszyć dolegliwości bólowe dziecka, między innymi poprzez: żel na ząbkowanie, masowanie dziąseł palcem owiniętym w wilgotną i zimną ściereczkę, smarowanie ich preparatami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi oraz podawanie dziecku herbatek ziołowych o działaniu kojącym. Ponadto, można stosować zimne gryzaczki czy podawać dziecku skórkę czerstwego chleba do pogryzienia. Dopiero w ostateczności można dziecku podać środek przeciwbólowy, co pomoże na bolesne ząbkowanie. Pierwsze ząbki należy przemywać gazą umoczoną w przegotowanej wodzie w celu usunięcia resztek jedzenia.

Gorączka a ząbkowanie

Może zdarzyć się tak, że ząbkowaniu będzie towarzyszyć wysoka gorączka. Obrzęknięcie dziąseł i ich zaczerwienienie wiąże się z nastaniem stanu zapalnego dziąseł, spowodowanym przez wyżynający się ząb. W takim czasie reakcją zapobiegawczą organizmu jest podwyższenie temperatury ciała dziecka. Do 38,5 stopnia Celsjusza gorączkę należy traktować jako całkiem normalny stan fizjologiczny, który zawsze towarzyszy ząbkowaniu. Jednak ze względu osłabienie dziecka podczas tego procesu, dziecko jest podatniejsze na infekcje. Jeśli więc temperatura ciała dziecka jest w tym czasie wyższa, albo dziecko ma poza nią również kaszel lub zauważyłaś u niego nudności, wymioty czy biegunkę, jest to jednoznaczne z chorobą i konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Co na ból zęba u dziecka?

Istnieje wiele środków przeciwbólowych, o złagodzonym działaniu, które można podawać małym dzieciom w różnym wieku. Dotyczy to zarówno bólu zęba mlecznego u dziecka, jak i nowych ząbków stałych. Dodatkowo, na ból zęba u dziecka istnieje wiele stron internetowych, proponujących różnorodne, skuteczne domowe sposoby. Można podawać syropy łagodzące lub leki w czopkach. Można stosować ciepłe okłady z ręcznika zamoczonego w wodzie. Można też spróbować dokładnie umyć zęby w celu usunięcia ewentualnych resztek pokarmu.