bol-u-dzieci-czym-sa-bole-wzrostowe

Bóle wzrostowe u dzieci są związane z rozwojem ich organizmu. Obejmują zarówno bóle mięśni, jak i ścięgien. Wynikają z faktu, że maluchy rosną, ich kości się wydłużają, a mięśnie – rozciągają. Typowe bóle, związane jednoznacznie właśnie z rośnięciem organizmu najczęściej dotykają dzieci w przedziale wiekowym między dziesięć a dwanaście lat i najczęściej lokalizowane są w nogach.

Bóle wzrostowe – objawy

Najczęściej wskazywanym miejscem odczuwania bólu są mięśnie znajdujące się z przedniej strony ud, a także łydki oraz miejsca z tyłu kolan. Sam ból najczęściej pojawia się wieczorami oraz nocą. Czas trwania takich napadowych boli może trwać od dziesięciu minut do pół godziny. Zdarza się jednak, że trwa nawet przez kilka godzin i zwykle jego charakter można opisać jako napadowy, pojawiający się zwykle co kilka miesięcy, czasem dni.

Bóle związane ze wzrostem u dzieci – przyczyny

Nie ma jednej konkretnej opinii wyjaśniającej wszystkie przyczyny tego stanu rzeczy. Część specjalistów szuka ich powodu w znacznej ruchliwości i aktywności dzieci w tym wieku, a więc w najczęściej wykonywanych czynnościach forsujących mięśnie, a więc na przykład w skakaniu na skakance czy w bieganiu. Zaobserwowano także, że w czasie takiego właśnie intensywnego rośnięcia same ścięgna okazują się być zbyt krótkie w stosunku do kości, które najczęściej rosną szybciej od reszty elementów ciała. Czy tak jest, można bardzo prosto sprawdzić – wystarczy poprosić dziecko, aby dotknęło palców u swoich stóp z wyprostowanymi kolanami – jeśli nie jest w stanie tego zrobić, oznacza to, że ścięgna są faktycznie za krótkie w stosunku do kości. Duże napięcie ścięgien może dawać różnorodne objawy, a przyczyną boleści mogą być równie dobrze pojawiające się od czasu do czasu zaburzenia ciała, jak płaskostopie czy inne, często poważniejsze kwestie.

Jak postawić diagnozę?

Dalsze postępowanie w takich przypadkach zależy od przyczyny bólu, która zostanie zdiagnozowana przez specjalistę. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaka jest reakcja dziecka na jakikolwiek, nawet delikatny dotyk podczas odczuwania bólu. Jeśli nawet delikatne głaskanie będzie sprawiało dodatkowe wzmożenie dolegliwości, można zastanawiać się nad poważniejszymi przyczynami. W przypadku bólu związanego ze wzrostem głaskanie czy masowanie przynosi im widoczną ulgę. Jednak należy pamiętać, że nawet nasza najbaczniejsza obserwacja nie jest w stanie zastąpić wizyty u specjalisty, który potwierdzi lub obali naszą teorię. Pediatrzy stosują do znalezienia odpowiedzi tak zwaną metodę wykluczeń, ponieważ nie znajdziemy na rynku farmaceutycznym żadnego specjalistycznego badania w tym kierunku. Można jednak zbadać choroby, które mają podobne symptomy. Dzieci badane są więc na obecność choroby stawów czy obecności nowotworu za pomocą analizy krwi oraz RTG. Jeśli badania są w normie, powodem odczuwanego bólu najczęściej są właśnie bóle związane ze wzrostem.

Co można stosować na bóle wzrostowe u dziecka?

Nie istnieje typowe lekarstwo, które pomagałoby eliminować bóle mięśni u dzieci rosnących. Samo zjawisko odczuwania bólu ze względu na wzrost ciała nie jest niebezpieczny dla zdrowia czy życia, nie jest także związany ze stanami chorobowymi, którymi należy się martwić, to jednak wskazane jest łagodzenie objawów u dziecka, które faktycznie cierpi. Dobrze sprawdza się wykonanie delikatnego masażu w partiach ciała, w których dziecko odczuwa ból oraz stosowanie rozgrzewających okładów. Ulgę przynosi też zazwyczaj ciepła kąpiel. Dziecko powinno wykonywać ćwiczenia rozciągające nawet pomimo odczuwanego dyskomfortu. Same ćwiczenia nie są trudne, polegają bowiem na rozciąganiu stopy – na przemian, raz jednej, raz drugiej oraz na prostowaniu następnie palców do góry. Nawet po ustąpieniu boleści dziecko nie powinno zaprzestać wykonywania ćwiczeń. W ten sposób podczas następnego skoku wzrostowego ścięgna oraz mięśnie będą odpowiednio przygotowane. Dziecko powinno również przyjmować duże ilości płynów i w tej roli najlepiej sprawdzą się naturalne soki wyciskane z owoców oraz warzyw, rozcieńczane wodą. Dieta jest kolejnym elementem, o którym należy pamiętać, ponieważ w czasie, kiedy dziecko intensywnie rośnie, potrzebne są wapń, witamina D3, a także cynk. Te elementy znajdziesz w głównej mierze w nabiale, a więc w serach, mleku, jogurtach, ale również w mięsie, zwłaszcza chudym, orzechach, warzywach oraz rybach. Trzeba więc stosować odpowiednią, zbilansowaną dietę, bogatą w ważne składniki odżywcze.

Powiązane wpisy