bol-plecow-co-zrobic-gdy-dokucza

Ból pleców, bardzo często oznacza różnorodne dolegliwości kręgosłupa. Przyczyny bólu pleców są zazwyczaj wieloczynnikowe, co utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy.

Czym może być spowodowany ból pleców?

Ból pleców, bardzo często oznacza różnorodne dolegliwości kręgosłupa. Przyczyny bólu pleców są zazwyczaj wieloczynnikowe, co utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy. Bóle takie zazwyczaj są skutkiem braku regularnego wysiłku fizycznego, siedzącego trybu życia oraz złych nawyków postawy. Jak wszyscy wiedzą, bóle pleców mogą powodować różne schorzenia, nie tylko w obrębie kręgosłupa (np. ból biodra). Jedną z poważniejszych dolegliwości jest ciężka w leczeniu i bardzo bolesna rwa kulszowa. Powszechnie znana jest pod nazwą zapalenie korzonków.

Rwa kulszowa i jej przyczyny

Rwa kulszowa to zespół związany z obawami ucisku na nerwy rdzeniowe, dokładnie L5, L4 albo S1, składające się na tak zwany nerw kulszowy, a więc nerw obiegający człowieka dookoła. Mogą to być też objawy związane z przebiegiem stricte nerwu kulszowego. Do najczęstszych powodów powstawania tego schorzenia należy dyskopatia tych rejonów kręgosłupa, chociaż nie jest to regułą, może go powodować równie dobrze lokalny stan zapalny, a nawet zakaźne choroby czy cukrzyca, zmiany rakowe oraz wszystko inne, co będzie drażniło nerwy.

Rwa kulszowa – objawy

Rwa kulszowa jest chorobą, która może ciągnąć się przez długie lata. Po każdym kolejnym wyleczeniu, bardzo często powraca za jakiś czas. Objawia się nagłym bólem w okolicy lędźwiowej, który najczęściej promieniuje nawet w okolice pośladka, ale również do tylnej części uda, stopy czy łydki. Zazwyczaj chorzy odczuwają słabszą siłę w mięśniach a nawet uczucie odrętwienia w tych okolicach ciała. Bóle mogą być tak dokuczliwe, że zmuszają do położenia się bez ruchu. Dodatkowo mogą pojawić się także niedowład czucia w kończynach dolnych. Czynności ruchowe osób z rwą kulszową są znacznie ograniczone, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa bardzo często ulega wykrzywieniu. Do najbardziej charakterystycznych objawów rwy można zaliczyć uczucie silnego, narastającego bólu podczas podnoszenia nogi w trakcie leżenia w pozycji horyzontalnej oraz podczas pochylania. Zwiększanie się ilości występujących niedowładów, a nawet porażeń, ciągłe nasilanie się dolegliwości, czyli bólu w plecach oraz brak widocznej poprawy stanu zdrowia w ciągu sześciu tygodni jest znakiem, aby koniecznie udać się po poradę do specjalisty od neurochirurgii. W takich przypadkach może okazać się konieczne nawet zoperowanie bolesnej rwy kulszowej. Objawów przypominających rwę kulszową, pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Szybka wizyta u lekarza specjalisty może zapewnić skuteczną pomoc i duże ułatwienie codziennym życiu.

Czym są znane powszechnie korzonki?

Korzonkami potocznie nazywamy korzenie nerwowe, a więc nic innego jak tylko włókna nerwowe, odchodzące bezpośrednio od rdzenia w kręgosłupie na wysokości poszczególnych kręgów. Struktury te są niezwykle delikatne oraz niesamowicie wrażliwe, odpowiadające za odpowiednie unerwienie całego ciała. To właśnie one są również odpowiedzialne za czucie, a także za wykonywanie ruchu. Korzonki to nazwa wymiennie stosowana przy rwie kulszowej. Jeżeli ktoś mówi o objawach choroby w obrębie korzonków, ma na myśli właśnie chorobę o nazwie rwa kulszowa. To samo dotyczy nazwy korzonki i przyczyn rwy kulszowej. Bardziej znane powszechnie jest określenie korzonki.

Powiązane wpisy