bol-nog-w-ciazy-jak-zapobiegac

O tym, że w okresie ciąży kobiety są narażone na występowanie wielu różnych dolegliwości, z pewnością wie wielu z nas. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie są to dolegliwości i jak mogą one wpływać na codzienne funkcjonowanie ciężarnej. Niestety, ale ból nóg w czasie ciąży wcale nie jest mitem, wręcz przeciwnie, jest on dość często spotykany. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób można, a nawet powinno mu się zapobiegać.

Ból nóg na początku ciąży – nie lekceważ dolegliwości

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w ciąży pojawiają się dodatkowe kilogramy, a co się z tym wiąże, zmienia się ciężar ciała i nogi mają znacznie więcej do uniesienia. Dlatego też, może się okazać, że pojawi się ból nóg w ciąży, który będzie znacznie utrudniał normalne funkcjonowanie.

Co więcej, zwiększa się też ilość krwi w żyłach, a one muszą wykonać znacznie większą pracę, co także może się objawiać między innymi bólem nóg. Jeśli chcemy temu zapobiec, to koniecznie trzeba zrezygnować z butów na obcasie, ale także takich, w których będzie nam za gorąco, bo wówczas naczynia krwionośne jeszcze bardziej się rozszerzają, co dodatkowo sprzyja skurczom i obrzękom.

Jeśli pojawia się ból nóg na początku ciąży, to warto zacząć nosić płaskie buty, a w miarę możliwości warto też układać nogi trochę wyżej, tak aby krążenie było lepsze i żyły nie musiały wykonywać aż tak ciężkiej pracy. To sprawi, że bardzo szybko odczujemy ulgę i poczujemy, że nasze nogi stają się lżejsze.

Ból nóg a ciąża – kiedy powiedzieć lekarzowi?

Jeżeli chcemy sobie chociaż trochę ulżyć, tak aby ból nóg w ciąży nie był dla nas aż tak dokuczliwy, to warto wspomagać krążenie. Można więcej spacerować, robić rowerek w powietrzu, a jeśli mamy nakaz leżenia, możemy po prostu zginać i prostować nogi.

Dodatkowo podczas stania możemy zginać palce u stóp, wyginać stopy na boki, każdy taki ruch zwiększa przepływ krwi, a co się z tym wiąże, zmniejsza obrzęk i sprawia, że nogi lepiej się czują. Naprawdę istnieje zależność między ból nóg ciąża w końcu ma ogromny wpływ na ciało kobiety, które w krótkim czasie musi się przygotować do wydania dziecka na świat.

Warto także popatrzeć na swoją dietę, dodać do niej nabiał, a unikać kalorycznych i słodkich rzeczy. Jeśli chcemy zmniejszyć ból nóg w ciąży, możemy się także zdecydować na masaż, który pomoże rozluźnić mięśnie, jednak trzeba tutaj pamiętać, że musi być on wykonywany od stóp w stronę tułowia, bo tylko w ten sposób będziemy wspomagać pracę krążenia.

Można się nawet zaopatrzyć w specjalne rajstopy dla ciężarnych, jednak wówczas ich rozmiar warto uzgodnić z lekarzem. Jeśli będą zbyt ciasne, dodatkowo będą sprzyjały powstawaniu obrzęków, jeśli będą zbyt luźne, nie będą w odpowiedni sposób spełniały swojego zadania.

Ból nóg w ciąży to normalna rzecz, jednak to nie znaczy, że mamy się na niego godzić i nie możemy szukać sposobu, który przyniesie nam w tym wszystkim odrobinę ulgi i pomoże nam zapobiec powstawaniu żylaków. Im więcej się dowiemy na ten temat, tym lepiej później będziemy dbać o nasze nogi, mając świadomość, co może im tutaj pomóc.

Powiązane wpisy