bol-u-dzieci-nie-mozna-ignorowac-bolu-glowy

Tak samo jak u dorosłych, tak i u dzieci, ból może się pojawić w każdym momencie, do tego jeszcze może mieć różną siłę, a także różne przyczyny. Dlatego tak jak u siebie nie ignorujemy żadnych dolegliwości, tak też nie można ich ignorować u dziecka, zwłaszcza że nie zawsze precyzyjnie potrafi ono powiedzieć, jaki to jest typ bólu, ani gdzie jest umiejscowiony. Jeżeli pojawia się sporadycznie, to można próbować samemu szukać jego przyczyn, tak aby móc go wyeliminować, jednak jeżeli pojawia się regularnie, albo sporadycznie jednak jest bardzo silny, lub pojawiają się jeszcze inne dolegliwości, to wówczas powinniśmy działać jak najszybciej i zaangażować lekarza, do ustalenia jego źródła.

Ból głowy u dziecka może się pojawić z różnego powodu

Musimy wiedzieć, że ból głowy u dziecka może mieć bardzo różne źródła. Może się okazać, że dziecko zbyt długo siedziało przed komputerem, albo telewizorem, co spowodowało zmęczenie oczu, a co się z tym wiąże, także ból głowy. Może się też okazać tak, że w danym dniu było zbyt dużo wrażeń, może jakaś impreza urodzinowa, może jakieś ważne zmiany w życiu dziecka, może duży hałas, albo nadmierna ilość światła.

Takie zmasowane bodźce także mogą negatywnie wpływać na odczucia dziecka, a co się z tym wiąże, może się okazać, że wieczorem, kiedy będzie już czas na wyciszenie się, pojawi się ból głowy dziecka, który będzie skutecznie utrudniał zaśnięcie i zasłużony odpoczynek. Warto w takiej sytuacji, także zastanowić się nad tym, czy dziecko w ciągu dnia, podczas zabawy, czasami nie uderzyło się w głowę, bo wówczas też może dojść do takich dolegliwości bólowych, które z pewnością chcielibyśmy, aby się nie pojawiły.

Może być też tak, że pojawi się ból głowy i gorączka u dziecka, wówczas należy je cały czas obserwować, sprawdzać czy objawy przechodzą po podaniu leków, czy jednak nie. Być może nasze dziecko złapało jakąś infekcję i właśnie w ten sposób zaczyna się ona objawiać. Jeżeli tak faktycznie jest, to z pewnością warto obserwować dziecko, a w razie jakichś obaw, zawsze można się udać do lekarza. Jeżeli jednak, mimo podanych leków i mimo interwencji lekarza, ból głowy u dziecka i gorączka nadal się utrzymują, to koniecznie  trzeba powtórzyć wizytę i poprosić o wykonanie dokładniejszych badań. Może się wówczas okazać, że w głowie naszego dziecka zachodzą jakieś niepokojące zmiany, które mogą być zatrzymane tylko przez szybką rekcję lekarza. Dlatego też tak ważne jest to, aby rodzice nie ignorowali żadnych objawów i żeby nie zastanawiali się, czy naprawdę powinni się umówić na wizytę czy nie.

Istotne w tym wszystkim jest to, żeby rodzice dokładnie obserwowali swoje dziecko, a jeżeli tylko zauważą jakieś niepokojące objawy, to od razu powinni zareagować i zapisać je do lekarza. Czasami, zwłaszcza u dzieci, ważne mogą być minuty, aby móc je uratować i uchronić przed poważniejszymi konsekwencjami jakiejś choroby. Dlatego nie można tutaj niczego przegapić, a wszelkie wątpliwości odnośnie zdrowia naszego dziecka, powinniśmy jak najszybciej konsultować z lekarzem.

 

Powiązane wpisy