bol-glowy-jakie-sa-jego-rodzaje

Kto z nas nie zmagał się z bólem głowy? Każdy człowiek doświadcza tego problemu. Czasami są to bóle przejściowe, a czasami przewlekłe. Chociaż ból głowy jest jedną z najczęściej towarzyszących nam nieprzyjemnych przypadłości, nigdy nie możemy jej nawracających objawów nie brać pod uwagę. Może to być bowiem objaw jakiejś innej, poważnej choroby.

Ból głowy – przyczyny

Bez względu na to, jaki ból głowy odczuwamy, jest on najczęściej spokrewniony z układem krążenia. Jest tak, ponieważ mózg jako taki nie jest w stanie wydzielać uczucia czy wrażenia bólu, gdyż nie znajdziemy w jego istocie tak zwanych przez środowisko medyczne „wolnych zakończeń nerwowych”, które odbierały by bodźce bólowe. Jest ich natomiast wiele w oponach otaczających mózg, wyposażonych zwykle w rozległą pajęczynę naczynek krwionośnych. Kiedy owe naczynka są rozszerzane, powoduje to drażnienie końcówek naszych nerwów – to właśnie jest sprawcą naszego bólu. Pytaniem jednak wciąż pozostaje, dlaczego dochodzi w naszym organizmie do tak nieprzyjemnego w skutkach rozszerzania się naczyń krwionośnych? Otóż, ból głowy może wystąpić jako choroba pierwotna (gromadny ból głowy, migrenowy ból głowy, czy napięciowy) lub wtórny objaw innych zaburzeń. Dodatkowo, ból głowy może sygnalizować różne poważne schorzenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zapalenie zatok, wady wzroku, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz krwawienie śródczaszkowe. Jak widać, niektóre z tych schorzeń mogą poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu człowieka. W związku z tym należy kontrolować dokładnie ewentualne rodzaje bólów głowy, jakie u nas występują.

Co na ból głowy?

Są różne rodzaje bólów głowy. Każdy odczuwa je również inaczej, z innym nasileniem i w różnych miejscach. Można odczuwać na przykład ból głowy z tyłu oraz ból głowy w skroniach, ból zatokowy czy migrenowy. Nie ma jednej konkretnej metody na złagodzenie takich bólów. Każdy objawia się inaczej i trzeba stosować się do środków zapobiegawczych odpowiednich dla konkretnej sytuacji. Istnieje wiele środków przeciwbólowych, które łagodzą bóle głowy. Oprócz tego, można stosować różnorodne masaże. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku dla mózgu.

Napięciowy ból głowy

Wśród medycznych statystyk można znaleźć informację, że to właśnie taki rodzaj bólu głowy zdecydowanie najczęściej daje się nam we znaki. Jak się okazuje, nie jest to efekt czy wynik żadnego innego schorzenia, tylko przyczyna sama w sobie. Powodów mogących powodować napięciowy ból głowy jest ogromna liczba, między innymi: zdecydowanie zbyt mała ilość snu, chroniczne zmęczenie, nieodpowiednie odżywianie się, a nawet przyjęcie nieodpowiedniej dla ciała pozycji podczas spania, przez którą organizm nie czuje się komfortowo, co można poznać po napięciu mięśni. Jednak najpopularniejszym powodem są ogromne emocje, a także towarzyszący nam każdego dnia stres, który jest prowodyrem powstawania takich, a nie innych hormonów – chodzi głównie o katecholaminę oraz kortyzolu odpowiadających właśnie za powstawania napięcia w mięśniach. To również stres powoduje wzrastane ciśnienia w tętnicach oraz odpowiada za zwiększoną i przyspieszoną akcję serca. Organizm broni się przed tym właśnie rozszerzając naczynka krwionośne, czego efektem jest obniżające się ciśnienie jako sposób na wyeliminowanie zagrożenia choćby grożącym wylewem. Chociaż w ten sposób organizm otrzymuje odpowiednią opiekę, powoduje to jednocześnie ból głowy, który często doskwiera i nie jest łatwo go zlikwidować. Najmocniejszy jest jednak klasterowy ból głowy, który jest bardzo intensywny. Innym rodzajem jest pulsujący ból głowy. Przy tego rodzaju bólach należy być bardzo uważnym.

Powiązane wpisy