bol-gardla-jak-sobie-z-nim-radzic

Ból gardła jest znany każdemu z nas. Jest to schorzenie, którego bardzo łatwo się nabawić. Kojarzony jest przede wszystkim z anginą lub przeziębieniem. Jednak nie są to jedyne sytuacje, kiedy może się on pojawić.

Dlaczego boli nas gardło?

Ból gardła jest znany każdemu z nas. Jest to schorzenie, którego bardzo łatwo się nabawić. Kojarzony jest przede wszystkim z anginą lub przeziębieniem. Jednak nie są to jedyne sytuacje, kiedy może się on pojawić. Bardzo często objawia się, towarzysząc innym chorobom, takim jak: ospa, odra, szkarlatyna, zapalenie migdałków czy mononukleoza. Może on towarzyszyć zapaleniu dziąseł, próchnicy, a także chorobom nerek. Te przypadki oznaczają już poważniejsze schorzenia. Bólowi gardła zazwyczaj towarzyszą: pieczenie i drapanie w gardle, trudności w przełykaniu, suchość w gardle, chrypka oraz zapalenie błon śluzowych, obrzęk i ból odczuwany podczas mówienia. Objawy te nie są przyjemne, a wręcz – drażniące.

Chrypka i jej przyczyny

Chrypka jest zaburzeniem czynności krtani, które objawia się zmianą barwy głosu. Choć jest to dość popularne schorzenie, pacjenci często je lekceważą. W jej przebiegu zachodzi utrata możliwości wydawania dźwięków o wysokiej częstotliwości, a co się z tym wiąże – głos staje się skrzeczący i ostry. Chrypce towarzyszy często suchy kaszel, ból gardła oraz pieczenie w gardle. Powodowana jest wieloma przyczynami. Trwająca ponad dwa tygodnie chrypka w gardle czasem może okazać się objawem stresu, ale również zmęczenia  naszych czasem nadmiernie wykorzystywanych strun głosowych. Jednakże może też oznaczać poważniejsze choroby, do których zalicza się raka krtani, refluks żołądkowo-przełykowy, niedoczynność tarczycy, różnego rodzaju alergie czy. Każdy ból gardła i chrypka, która trwa ponad trzy lub nawet cztery tygodnie powinna wystarczyć jako powód do tego, aby udać się do laryngologa po specjalistyczną poradę. Taka długotrwała chrypa czasami może być skutkiem zbytniego przeciążenia naszych głosowych strun. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż może być wiele przyczyn takiej dolegliwości i chrypka tego typu wcale nie ma skutków takich jak np. zanik głosu. Dopiero lekarz specjalista może poprawnie zdiagnozować rodzaj chrypki i określić, przy pomocy rozmów kontrolnych, jej przyczyny, a także zastosować ewentualne środki zapobiegawcze. Denerwujące pokasływanie, chrypa, nerwowe chrząkanie, a nawet zaniknięcie głosu są również efektem przebywania pod wpływem stresu, mogą być jednak również związane z zaburzeniami neurologicznymi i w takich wypadkach niezbędna jest wizyta u specjalisty – psychiatry albo właśnie neurologa.

Utrzymująca się chrypka – co oznacza dla zdrowego gardła?

Jeżeli występująca u nas chrypka, która nie ma podłoża zdrowotnego, utrzymuje się przez długi czas, a nie boli nas gardło, należy szukać przyczyn gdzie indziej, np. w podłożu neurologicznym. Trzeba takie schorzenia dokładnie zdiagnozować i wprowadzić ewentualne leczenie, ustalone ze specjalnym lekarzem.

Struny głosowe a chrypka

Chrypka w gardle może być groźnym schorzeniem, gdyż nieleczona może prowadzić do uszkodzenia strun głosowych, a więc zmiany barwy głosu bądź tymczasowej lub całkowitej utraty jego dźwięczności. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej dolegliwości.

Co stosować na ból gardła?

Istnieje wiele środków przeciwbólowych oraz ziół, które stosowane są w lecznictwie tego schorzenia. Ponadto, wiele osób stosuje różnorodne domowe sposoby na wyeliminowanie bólu gardła. Popularne współcześnie, wirusowe zapalenie gardła, które ustępuje samo w ciągu 5-7 dni, można łagodzić np. stosując tabletki do ssania lub aerozole o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Powiązane wpisy