bol-brzucha-u-dziecka-lekcewaz-dolegliwosci

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dzieci są małą kopią nas, a więc także będą chorowały i będą się u nich pojawiały różnego rodzaju dolegliwości. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy możemy próbować dziecku pomóc samodzielnie, a kiedy od razu powinniśmy zabiegać o wizytę u lekarza. Zwłaszcza, że w przypadku dziecka, niektóre choroby mogą się rozwinąć w ciągu kilku godzin, a to będzie oznaczało, że musimy tutaj działać naprawdę szybko, że nie będzie tutaj czasu na żadne samodzielne próby leczenia, czy czekania, aż dziecku samo wszystko przejdzie.

Co może być powodem bólu brzucha u dzieci?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że u dzieci bardzo często może się pojawiać ból brzucha. Dzieje się tak dlatego, że mają one jeszcze nie do końca rozwinięty układ pokarmowy, a do tego też nie zawsze wiedzą, co jest dla nich dobre. Dlatego ból brzucha u dziecka może być spowodowany przejedzeniem, gdy wbrew prośbom rodziców postanowiło zjeść coś jeszcze.

Może się też okazać, że będzie się on pojawiał wtedy, gdy dziecko będzie zdenerwowane, co jest szczególnie często spotykane u dzieci, które są nadwrażliwe. Co więcej, jeśli mamy niemowlaka, to może się okazać, że ból brzucha u dziecka będzie spowodowany kolką, a ta może być wywołana jego niewpełni rozwiniętym układem pokarmowym, a także połknięciem zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia. Dodatkowo warto jednak wiedzieć, że niektóre bóle, mogą być spowodowane poważniejszymi problemami i na pewno nie wolno ich ignorować.

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – jaka pomoc?

Z pewnością powinny nas zaniepokoić częste bóle brzucha u dziecka, zwłaszcza jeżeli są one połączone z zaparciami. Może się wówczas okazać, że dziecko będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy i opracowania specjalnej diety, która będzie zapobiegała powstawaniu wzdęć. Co jednak, kiedy w tygodniu pojawia się ból brzucha u dziecka w okolicy pępka, jednak w weekendy i inne wolne dni, dziecko się na niego nie skarży? Bóle są częste więc niby powinniśmy udać się do lekarza, jednak im bliżej pępka dziecko umiejscawia ból brzucha, tym większa jest szansa, że jest on spowodowany stresem.

Dlatego występuje od poniedziałku do piątku, kiedy dziecko chodzi do żłobka, przedszkola, szkoły i poddane jest stresowi, a nie występuje w wolne ni, kiedy tego czynnika stresującego nie ma. Nie mniej, jeśli nie podoba nam się to, że dziecko tak często skarży się na ból brzucha i nie widzimy powodu, dla którego miałoby się stresować poza domem, to warto iść do lekarza. Zawsze lepiej, jeśli kilka razy pójdziemy do niego bez powodu, niż gdybyśmy raz mieli zignorować jakiś sygnał wysyłany przez organizm dziecka.

Pamiętajmy, że dzieci mogą dość często skarżyć się na ból brzucha, a dodatkowo może on być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Dlatego właśnie zawsze musimy z uwagą obserwować dziecko i sprawdzać, czy nie dzieje się nic złego. Wszelkiego rodzaju wątpliwości, zawsze będziemy mogli rozwiać w gabinecie lekarskim, dlatego możemy się na wizytę umówić zawsze, gdy coś nie daje nam spokoju w zachowaniu dziecka, a ból brzucha u dzieci pojawia się dość często.

Powiązane wpisy